Etnospor Kültür Festivali’nde dayanışma ve barış mesajı!

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ve dört gün sürecek Etnospor Kültür Festivali, İstanbul’da Atatürk Havalimanı ev sahipliğinde başladı. Festivalin açılış törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Özbekistan Spor Bakanı Akhdam İkramov, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan, Uluslararası Deve Polosu Federasyonu Başkanı Fahd bin Felah bin Haslin, İstanbul Valisi Davut Gül katıldı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan “Gelenek, saygı, dayanışma ve barış gibi insan hayatını değerli kılan gerçekleri içinde barındıran bu unsurların bütün insanlık için bir hazine olduğunu düşünüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu festivaller aracılığıyla da bu hazinelerin kapılarını hep birlikte aralıyoruz. Edindiğimiz misyonu sadece belirli bir coğrafya için değil bütün insanlığın geleceği için devam ettiriyoruz. İnsanlığın geleceğinin de bu dayanışma ve barıştan geçtiğini düşünüyoruz” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise açılış konuşmasında “Bugün burada cıvıl cıvıl çocukları görüyoruz, gençleri görüyoruz. Okullardan gelmişler ve buradaki kültürel faaliyetleri görüyorlar. İşte Etnospor bu vizyona sahip. Biz de bakanlık olarak bunları destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

30 ÜLKE KATILIYOR

Etnospor Kültür Festivali’nde, han çadırının önünde toplanan protokol üyeleri ‘Gülbank’ duasının ardından kurdele keserek festivalin açılışını gerçekleştirdi. Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan, Romanya başta olmak üzere 30 ülkeden katılımcının yer aldığı festivalde kurdele kesiminin ardından atlı spor gösteri alanına geçildi. Açılış konuşmalarının ardından kortej geçişi ve gösterilerle açılış programı tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir